[TVN] Katastrofy górnicze

Dział poświęcony zakończonym produkcjom Grupy TVN Discovery Polska.

Moderator: Łukasz

Camilo
Guru
Guru
Posty: 7565
Rejestracja: środa 21 mar 2007, 14:38

[TVN] Katastrofy górnicze

Post autor: Camilo »

WkrĂłtce w TVN nowy serial dokumentalno-fabularny.
Historie szeœciu du¿ych katastrof w œl¹skich i zag³êbiowskich kopalniach z ostatnich 50 lat opowie nowy dokumentalno-fabularny serial TVN. Pilot "Katastrof górniczych" zobaczymy 21 listopada, w rocznicê katastrofy w kopalni Halemba. Zginê³o w niej 23 górników.

- Serial bêdzie opowiada³ o górnikach i ratownikach, którzy znaleŸli siê w ekstremalnych sytuacjach, o ich losach, a tak¿e losach ich rodzin i przyjació³ - opowiada re¿yser Rados³aw Dunaszewski. Dla TVN zrealizowa³ ju¿ wczeœniej "Wielkie ucieczki" - fabularyzowany dokument w odcinkach, a tak¿e seriale dokumentalne "Jarmark Europa", "Chicago" i "Bitwa o Angliê".

- Te historie mog³aby opowiedzieÌ para profesorów, ale ich opowieœÌ nigdy nie zainteresowa³aby widzów tak, jak film. Ten serial skierowany bêdzie do m³odych, wykszta³conych ludzi. Sukces "Wielkich ucieczek" przekonuje, ¿e idziemy w dobrym kierunku - mówi Andrzej So³tysik, rzecznik TVN.

FormuÂła "Katastrof gĂłrniczych" bĂŞdzie przypominaĂŚ "Wielkie ucieczki" - pierwszy odcinkowy fabularyzowany dokument TVN, ktĂłry okazaÂł siĂŞ duÂżym sukcesem. KaÂżdy odcinek oglÂądaÂło ponad 2,5 miliona widzĂłw. CaÂła produkcja kosztowaÂła okoÂło 8 mln zÂł. "Katastrofy gĂłrnicze" bĂŞdÂą o poÂłowĂŞ taĂąsze.

Pierwszy odcinek opowie o wypadku z 1995 roku, jaki mia³ miejsce w kopalni Nowy Wirek w Rudzie Œl¹skiej. Zginê³o 5 górników. Jednym z ocalonych by³ Andrzej Witt. I to w³aœnie on bêdzie jednym z g³ównych bohaterów. Witt razem z trójk¹ górników zosta³ wyci¹gniêty spod zwa³owiska.

- Jak czuÂłem siĂŞ przed kamerami? Nie byÂło Âłatwo. ByÂły chwile, w ktĂłrych nie mogÂłem wydusiĂŚ z siebie sÂłowa. Z drugiej strony chciaÂłem wszystko opowiedzieĂŚ. Nie moÂżna ciÂągle uciekaĂŚ przed wspomnieniami - wspomina pan Andrzej.

Andrzeja Witta w czĂŞÂści fabularnej odcinka zagraÂł wrocÂławski aktor Adam Cywka. Jak mĂłwi, ta rola jest dla niego jednym z wiĂŞkszych wyzwaĂą w karierze. - To nieprawdopodobna historia - podkreÂśla. - W serialu najwaÂżniejsze bĂŞdzie nie tyle zrelacjonowanie samej katastrofy minuta po minucie, co pokazanie, jak ta tragedia odbiÂła siĂŞ na ludziach.

Po wypadku Âżaden z czterech uratowanych gĂłrnikĂłw nie wrĂłciÂł do pracy pod ziemiÂą. To dlatego pilot serialu bĂŞdzie nosiÂł tytuÂł "Ostatnia szychta". - Z Âżadnym z kolegĂłw nie mam kontaktu. UtrzymywaliÂśmy go przez pierwsze miesiÂące, ale kaÂżda nasza rozmowa dotyczyÂła wypadku. A o tym chyba kaÂżdy z nas chciaÂł zapomnieĂŚ - przyznaje Andrzej Witt.

Prace nad "Ostatni¹ szycht¹" trwa³y prawie osiem miesiêcy. Nastêpne odcinki powstan¹ w przysz³ym roku. Bêd¹ opowiadaÌ historie katastrof w kopalniach: Makoszowy w Zabrzu (rok 1958; zginê³o 72 górników), Genera³ Zawadzki w D¹browie Górniczej (rok 1969; zgin¹³ 1 górnik, uratowano ponad 80 osób), Niwka Modrzejów w Sosnowcu (rok 1998; zginê³o 6 górników), Halemba w Rudzie Œl¹skiej (uratowanie Zbigniewa Nowaka w 2006 roku) i Bielszowice w Rudzie Œl¹skiej (rok 2005; 17 górników zosta³o rannych). W serialu nie bêdzie jednak mowy o zesz³orocznej, listopadowej katastrofie w kopalni Halemba w Rudzie Œl¹skiej. - Sprawa jest zbyt œwie¿a. Za wczeœnie na poruszenie tego tematu - wyjaœnia Dunaszewski. - "Katastrofy górnicze" bêd¹ za to ho³dem dla ofiar tragedii.

Seriale utrzymane w konwencji fabularyzowanego dokumentu ciesz¹ siê du¿¹ ogl¹dalnoœci¹. Dowiedzieliœmy siê nieoficjalnie, ¿e stacja pracuje ju¿ nad kolejnym dokumentem pt. "Genera³", który przybli¿y kulisy zamachu na genera³a W³adys³awa Sikorskiego.

Kolejne odcinki serialu o katastrofach TVN poka¿e za rok. Równolegle na rynku uka¿e siê ksi¹¿ka wydawnictwa Znak, w której opisane zostan¹ kulisy najwiêkszych wypadków w historii górnictwa. Jej autorami s¹ Rados³aw Dunaszewski i S³awomir Starzyùski.
ÂźrĂłdÂło: Dziennik Zachodni

Zapraszam do dyskusji o ''Katastrofach gĂłrniczych''!
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

Mam nadziejĂŞ, Âże ten serial fabularno dokumentalny bĂŞdzie rĂłwnie dobry co kiedyÂś "Wielkie ucieczki". PatrzÂąc na rozmach produkcji moÂżna sÂądziĂŚ, iÂż tak siĂŞ stanie. :D

Tylko Âżeby byÂło teÂż o jakiejÂś przyzwoitej godzinie. Pilot 21 listopada - w ÂśrodĂŞ po "You can dance - po prostu taĂącz"? :?
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
chandler
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 468
Rejestracja: sobota 20 sie 2005, 21:16
Lokalizacja: Ryki
Kontakt:

Post autor: chandler »

No fajny byÂł ten "pilot" serialu, ale ciekawe dlaczego kolejne za rok?
mateusz240
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 175
Rejestracja: wtorek 16 sie 2005, 10:06

Post autor: mateusz240 »

Czy wiecie kiedy pojawi? si? nowe odcinki "Katastrof GĂłrniczych"? Serial ten tej bardzo ciekawy taki troszk? tajemniczy. Znacie mo?e wyniki ogl?dalno?ci 1 odcinka?
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

Kolejne odcinki dopiero jesieni?.
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
mateusz240
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 175
Rejestracja: wtorek 16 sie 2005, 10:06

Post autor: mateusz240 »

Czemu tak pĂł?no? Przecie? kilka odcinkĂłw mieli ju? nagranych a wszystkich ma by? chyba 6? Co? nie maj? chyba zach?ty do tego serialu. Mo?e wyniki by?y s?abe...
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

Na razie nagrany by? tylko pilot, czyli ten odcinek, ktĂłry ju? by?. 6 pozosta?ych odcinkĂłw wtedy jeszcze nie by?o gotowych (pewnie dopiero zaczynali kr?cenie). A dlaczego dopiero jesieni? - tak my?l?, ?e produkcja jest po prostu czasoch?onna. :roll:
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
mateusz240
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 175
Rejestracja: wtorek 16 sie 2005, 10:06

Post autor: mateusz240 »

W?a?nie przeczyta?em stara wiadomo?? na wirtualnemedia.pl i tam pisa?o, ze reszta odcinkĂłw pojawi sie dopiero na jesie?. Szkoda, ze tak pĂł?no
pawell
Fanatyk :)
Fanatyk :)
Posty: 5465
Rejestracja: środa 27 lip 2005, 14:12
Lokalizacja: Żyrardów

Post autor: pawell »

Przecie? wy?ej napisa?em Ci, ?e kolejne odcinki b?d? jesieni? (przeczyta?em informacj? na WM). :uhh: Nawet na to odpowiedzia?e?... :uhh: Nie no ?al...
Ja się wcale nie chwalę, ja po prostu MAM TALENT! :D
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości