Harry Potter - po co ta nagonka ?

Dyskusje o wszystkim, m.in. radiu, internecie i prasie.

Moderator: Łukasz

kamuii
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3029
Rejestracja: poniedziałek 21 cze 2004, 21:45
Lokalizacja: Hoghwart

Harry Potter - po co ta nagonka ?

Post autor: kamuii »

Od kilku dni obserwujĂŞ nagonkĂŞ na Harryego Pottera w polskich mediach. ma ona miejsce z kilku powodĂłw.
Po 1 wchodzÂą na ekrany OpowieÂści z Narni. Po drugie kler zawsze byÂł przeciwny Potterowi a po 3 wreszcie wiadomo jakiej opcji politycznej nalezy sie przypodobaĂŚ.
Problem jednak w tym Âże te reportaÂże sÂą tak potwornie stronnicze i klerykalne Âże nie da siĂŞ tego oglÂądac. Nie czytaÂłam opowieÂści z Narnii oglÂądaÂłam serial jako dziecko. WiĂŞc nie bede sie wypowiadac co do tego czy sÂą tam nawiÂązania bilijne cyz nie ma. ALe szlag mnie trafia jak bezmyÂślni reporteÂży mĂłwiÂą ze ten film poleciÂła kuria biskupia bo sÂą tam nawiÂązania biblijne, nie ma przemocy zÂło i dobro jest ostro zarysowane no i nie ma tam przerysowania itp nie tak jak w Potterze...
Rozumiem teÂż ze moÂżna nie czytaĂŚ Narni... ale Âżeby byĂŚ takim hipokrytÂą zeby nie obejrzeĂŚ nawet wÂłasnego materiaÂłu... to jusz respect dla reportera :] Jak moÂżna przeciwstawiaĂŚ NarniĂŞ Potterowu gÂłupkowato twierdzÂąc Âże nie ma tam przmocy i potworĂłw jednoczesnie pokazujÂąc w materiale hordy potworĂłw nie ustepujÂących w niczym tolkienowskim Uruk-hai ?
Teraz co do biblijnych scen. Nie rozumiem skoro Aslan moze sobie symbolizowac Chrystusa Edmund Judasza itd... to równie dobrze Dumbledore mo¿e byÌ sobie Chrytstusem Snape Judaszem a Voldemort Lucyferem. Problem tkwi w szczegó³ach poprostu Narnia jest oparta na Biblii a Potter na mitologii.Ju¿ szczytem absurdu bylo twierdzenie reportera w wiadomoœciach jakiœ miesiac temu. ¯e w Potterze nie ma jasno zarysowanych granic pomiêdzy dobrem a z³em... - bardzo smieszne :smiech: . A moze nieeee raczej za³osne :]
Wypada³o by najpierw ksi¹¿kê przeczytaÌ a potem wygadywac g³upoty przed kamer¹. Tyczy siê to zarówno wczorajszego materia³u w faktach jak i 2 w Waramoœciach. Ja rozumiem ze mamy paùtwo wyznaniowe i trzeba karmiÌ ludzi papk¹ któr¹ nam serwuje koœció³. Ale nie rozumiem w czym ma³y czarodziej w okularach zupe³nie ludzki, jest gorszy od gadajacego Lwa a McGonagall od Bia³ej czarownicy .
Android <3
salladyn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1229
Rejestracja: poniedziałek 09 maja 2005, 17:51

Harry poter-po co ta nagonka

Post autor: salladyn »

Nie wiem czy trwa nagonka,czy nie,ale ja naprawdĂŞ nie wiem co jest tak fascynujÂącego w Harrym Poterze.To jest nudne jak flaki z olejem.Te zaklĂŞcia, ta nieudana prĂłba stworzenia aury tajemnicy i wreszcie ta caÂła komercja i bogini nastolatkĂłw-Rowling ;/ Nie wciÂąga mnie to jakoÂś. :?
Płyńcież Rodacy do Narodu swego ! Płyńcież wy do Narodu Waszego św. chyba przeklętego. Płyńcież wy do Stwora tegoż Św.Ciemnego,co od wieków zdycha,a zdechnąć nie może!
kamuii
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3029
Rejestracja: poniedziałek 21 cze 2004, 21:45
Lokalizacja: Hoghwart

Post autor: kamuii »

A czyta³eœ Pottera ? jeœli nie to nie ma nawet sensu t³umaczyc :] jeœli tak no có¿ ka¿dy ma w³asne zdanie ;) mnie siê bardzo podoba tak samo jak i w³adca pierœcieni :) to z reszt¹ w gruncie rzeczy podobne ksi¹¿ki ;)
Ja rozumiem ze komuÂś moze siĂŞ to niepodobaĂŚ. Tylko chodzi mi o to zeby nie gadaÂł jeden z drugim gÂłupot
Android <3
salladyn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1229
Rejestracja: poniedziałek 09 maja 2005, 17:51

PO CO TA NAGONKA NA HAREGO

Post autor: salladyn »

Tak siê sk³ada wybitna intelektualistko ¿e czyta³em WSZYSTKIE CZʦCI ;/ Ani film ani ksi±¿ka mnie nie przekona³y.Wszystkie ksi±¿ki i filmy z Harrym Poterem s± potwornie nudne.To siê nawet nie umywa do "W³adcy Pier¶cieni".
Płyńcież Rodacy do Narodu swego ! Płyńcież wy do Narodu Waszego św. chyba przeklętego. Płyńcież wy do Stwora tegoż Św.Ciemnego,co od wieków zdycha,a zdechnąć nie może!
Awatar użytkownika
mikasur
Bywalec
Bywalec
Posty: 643
Rejestracja: sobota 29 sty 2005, 17:46
Lokalizacja: Polska

Re: Harry Potter - po co ta nagonka ?

Post autor: mikasur »

kamuii pisze:Od kilku dni obserwujĂŞ nagonkĂŞ na Harryego Pottera w polskich mediach. ma ona miejsce z kilku powodĂłw.
Po 1 wchodzÂą na ekrany OpowieÂści z Narni. Po drugie kler zawsze byÂł przeciwny Potterowi a po 3 wreszcie wiadomo jakiej opcji politycznej nalezy sie przypodobaĂŚ.
Problem jednak w tym Âże te reportaÂże sÂą tak potwornie stronnicze i klerykalne Âże nie da siĂŞ tego oglÂądac. Nie czytaÂłam opowieÂści z Narnii oglÂądaÂłam serial jako dziecko. WiĂŞc nie bede sie wypowiadac co do tego czy sÂą tam nawiÂązania bilijne cyz nie ma. ALe szlag mnie trafia jak bezmyÂślni reporteÂży mĂłwiÂą ze ten film poleciÂła kuria biskupia bo sÂą tam nawiÂązania biblijne, nie ma przemocy zÂło i dobro jest ostro zarysowane no i nie ma tam przerysowania itp nie tak jak w Potterze...
Rozumiem teÂż ze moÂżna nie czytaĂŚ Narni... ale Âżeby byĂŚ takim hipokrytÂą zeby nie obejrzeĂŚ nawet wÂłasnego materiaÂłu... to jusz respect dla reportera :] Jak moÂżna przeciwstawiaĂŚ NarniĂŞ Potterowu gÂłupkowato twierdzÂąc Âże nie ma tam przmocy i potworĂłw jednoczesnie pokazujÂąc w materiale hordy potworĂłw nie ustepujÂących w niczym tolkienowskim Uruk-hai ?
Teraz co do biblijnych scen. Nie rozumiem skoro Aslan moze sobie symbolizowac Chrystusa Edmund Judasza itd... to równie dobrze Dumbledore mo¿e byÌ sobie Chrytstusem Snape Judaszem a Voldemort Lucyferem. Problem tkwi w szczegó³ach poprostu Narnia jest oparta na Biblii a Potter na mitologii.Ju¿ szczytem absurdu bylo twierdzenie reportera w wiadomoœciach jakiœ miesiac temu. ¯e w Potterze nie ma jasno zarysowanych granic pomiêdzy dobrem a z³em... - bardzo smieszne :smiech: . A moze nieeee raczej za³osne :]
Wypada³o by najpierw ksi¹¿kê przeczytaÌ a potem wygadywac g³upoty przed kamer¹. Tyczy siê to zarówno wczorajszego materia³u w faktach jak i 2 w Waramoœciach. Ja rozumiem ze mamy paùtwo wyznaniowe i trzeba karmiÌ ludzi papk¹ któr¹ nam serwuje koœció³. Ale nie rozumiem w czym ma³y czarodziej w okularach zupe³nie ludzki, jest gorszy od gadajacego Lwa a McGonagall od Bia³ej czarownicy .
Kamuii podpisujê sie pod tym, co napisa³aœ oiema rekami i nogami, wszystkim... :!: :!: :!: Zgadzam siê w pe³ni. To co siê dzieje jest okropne. Jak s³yszê, ze w HP nie ma dobra to mnie krew zalewa, a Dumbledore, przyjaŸù ³¹czaca Harry'ego, Hermionê, Rona, a "si³a, której Czarny Pan nie zna", która potê¿niejsza jest od œmierci :?: :?: :?: :?: :D :D to co niby? OpowieœÌ z Narni oparta jest na symbolice chrzecœcijaùskiej, wiec wszystko ³adnie, ok, szkoda jeszcze, ze koœció³ nie da kasy na te ksia¿kê czy film wszystkim dzieviakom. Zaœ Harry Potter to z³o wcielone. Jasne. Ksia¿ka sztana. Po prostu trzeba zacisnaÌ zêby i siê nie poddawaÌ. Nie s³uchaÌ tych bzdur. Tego sobie i Tobie ¿yczê Kamuii :!: ...i mi³ego czytania nowej czêœÌi HP, która juz nied³ugo!!!!!!!!! :D :D :D :D :D :D

Od moderatora: Podpis wy³¹czony ze wzglêdu na wielkoœÌ.
kamuii
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3029
Rejestracja: poniedziałek 21 cze 2004, 21:45
Lokalizacja: Hoghwart

Post autor: kamuii »

Tak siĂŞ skÂłada wybitna intelektualistko
hmmm wyczuwam tutaj pewnego rodzaju z³oœliwoœÌ i sarkazm a szkoda bo do tej pory ¿yliœmy w zgodzie... ale jak sobie chcesz tylko pamiêtaj ze to nie ja Ciebie zaatakowa³am :/ Skoro nudne to jestem ciekawa po co czyta³eœ ?
Ja czyta³am i WP i HP i obie ksi¹¿ki s¹ bardzo ciekawe i ³¹czy je wiele rzeczy. Ale ty widaÌ nale¿ysz do tego rodzaju wybitnych intelektualistów którzy uwa¿aj¹ ze Potter to cha³a natomiast WP to niezwyk³y szpan :]
Nie zauwaÂżajÂąc podobieĂąstwa...
Bardzo podobne zakorzenienie w mitologi i szkockich podaniach ludowych.
Tolkien - jĂŞzykowznawca stworzyÂł caÂłkiem nowy jĂŞzyk oparty na prawdziwych, Rowling tez czerpie z dobytku kultury jĂŞzyka tyle ze Âłaciny... nie wymyÂśla jakiÂś gÂłupich abrakadabra ale wszystko osadza w realicah jĂŞzykowych.
WP jest aluzj¹ do II wojny œwiatowej i Hitlera, HP jako ksi¹¿ka przeznaczona dla m³odszych czytelników i nie nawi¹zuje do konkretnych wydarzeù historycznych ale potepia to samo... czyli przemoc i pochwala te same wartoœci czyli przyjaŸù poœwiêcenie itp...
Gandalf = Dumbledore
Potter = Frodo
Ron = Sam
itp... poprostu inne realia sa ksi¹¿ek WP opowiada o mitycznym œródziemiu a Potter o wspó³czesnych czasach. W obu masz czarodzieji walkê dobra ze z³em bohaterów zdrajców, przemoc i ciekaw¹ intryge :]

Mikasur dziĂŞki za poparcie :D imiÂłego czytania to juÂż za 20 dni :]
Android <3
salladyn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1229
Rejestracja: poniedziałek 09 maja 2005, 17:51

Post autor: salladyn »

kamuii pisze:A czytaÂłeÂś Pottera ? jeÂśli nie to nie ma nawet sensu tÂłumaczyc :] ...
Kto tu kogo zaatakowa³ :roll: Po co czyta³em :?: Jak myœlisz jak móg³bym wydaÌ os¹d o ksi¹¿ce której nie czyta³em czy o filmie którego nie ogl¹da³em :?: :?

WÂładca pierÂścieni podobaÂł mi siĂŞ po prostu bardziej,a Harry Potter nie podobaÂł mi siĂŞ ze wzglĂŞdu na to o czym pisaÂłem w poprzedich postach.
kamuii pisze:Ale ty widaĂŚ naleÂżysz do tego rodzaju wybitnych intelektualistĂłw ktĂłrzy uwaÂżajÂą ze Potter to chaÂła natomiast WP to niezwykÂły szpan
Nie nale¿ê do ¿adnego rodzaju intelektualistów,ty te¿ nie,i nikt z tego forum nie nale¿y do tego grona.Jak powiedzia³ Stanis³aw Lem,ca³¹ inteleigencje mo¿na by by³o zmieœciÌ w jego niewielkim gabinecie.Mia³ racjê.
Płyńcież Rodacy do Narodu swego ! Płyńcież wy do Narodu Waszego św. chyba przeklętego. Płyńcież wy do Stwora tegoż Św.Ciemnego,co od wieków zdycha,a zdechnąć nie może!
kamuii
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3029
Rejestracja: poniedziałek 21 cze 2004, 21:45
Lokalizacja: Hoghwart

Post autor: kamuii »

1. Salladynie ;) lubiê Ciê wiêc moj¹ intencja nie by³ atak by³o to zwyk³e pytanie czy czyta³eœ czy nie... co do 2 czêsci to poprostu uwa¿am ze nie ma sensu t³umaczyÌ komuœ kto tego nie czyta³, tego czym ta ksi¹zka zachwyca. Mo¿e Ci siê nie podobaÌ i szanujê to, ale chyba sam siê zgodzisz z tym ¿e bez sensu jest t³umaczenie komuœ kto nie czyta³ WP jak wspania³a jest to ksi¹¿ka tak samo jest z HP.
Pytam po co czytakleÂś wszystkie czĂŞÂści skoro Ci siĂŞ nie podobaÂły :D ja zawyczaj czytam 1 i daje se spokĂłj ;)
czy o filmie ktĂłrego nie oglÂądaÂłem
Jak widzisz na przykÂładzie reporterĂłw - moÂżna :]
Nie nale¿ê do ¿adnego rodzaju intelektualistów,ty te¿ nie,i nikt z tego forum nie nale¿y do tego grona.
No to git skoro sobie to wyjaÂśniliÂśmy to mam nadziejĂŞ ze zgoda zapanujĂŞ miĂŞdzy nami na powrĂłt:]
Android <3
salladyn
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1229
Rejestracja: poniedziałek 09 maja 2005, 17:51

po co ta na gonka na harego potera

Post autor: salladyn »

Te¿ ciê lubiê Kamuii :wink: ,choÌ czasem trudno w to uwierzyÌ :wink: .Kiedy dyskusja zaczyna wrzeÌ to czasem nawet w stosunku do przyjació³ staje siê uszczypliwy,ale tak na prawdê to cieszê siê ¿e taka dyskusja wogóle siê toczy.

Nie mogê powiedzieÌ ¿e Harry Potter jest ksi¹¿k¹ która nic nie wnosi do œwiatowej literatury,ale po prostu mnie tego typu ksi¹¿ki nie wci¹gaj¹ :roll:
Widocznie jestem jakimœ odmieùcem który nie zgadza siê z tymi setkami fanów na ca³ym œwiecie,no ale có¿ musisz mi to wybaczyÌ. :lol:
Płyńcież Rodacy do Narodu swego ! Płyńcież wy do Narodu Waszego św. chyba przeklętego. Płyńcież wy do Stwora tegoż Św.Ciemnego,co od wieków zdycha,a zdechnąć nie może!
kamuii
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3029
Rejestracja: poniedziałek 21 cze 2004, 21:45
Lokalizacja: Hoghwart

Post autor: kamuii »

NO I PROSZÊ !!! wiedizla³am po raz 1 zdazy³o siê ¿eby w g³ównym wydaniu waramo¶æi (nie wiem jak by³o w Faktach bo widzialam tylko od 15 minuty) nie by³o ani s³owa o p[remierze nowego Pottera... :[ od razu mówiê ¿e wiem ¿e byy dzisiaj wazniejsze wydarzeniej jak choæby tragedia w Chorzowie... ale jednak nie ca³e Waramo¶ci by³y temu po¶wiêcone... Widac juz ze nowa w³adza dzia³a skutecznie. Wiem ¿e zainteresowanie premier± bylo duze bo by³am o 00:00 w empiku by³y gazety, radio, tv... wiêc na pewno w tvp materia³ mieli !!!
Android <3
chandler
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 468
Rejestracja: sobota 20 sie 2005, 21:16
Lokalizacja: Ryki
Kontakt:

Post autor: chandler »

A podobno w harrym straszy i czytaj¹ to dzieci. Ciekawe co pó¿niej i siê œni po nocach?
kamuii
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 3029
Rejestracja: poniedziałek 21 cze 2004, 21:45
Lokalizacja: Hoghwart

Post autor: kamuii »

Nie wiem nowego mam dopiero od 2 dni i zaczeÂłam czytaĂŚ w poprzednich nic nie straszyÂło :D i nie spotkaÂłam siĂŞ z tym zeby ktoÂś siĂŞ wystraszyÂł...
Inn¹ rzecz¹ jest debilizm rodziców... Ksi¹zki Rowling s¹ tak skonstruowane ¿e czytelnik powinien rosn¹Ì wraz z Harrym wiêc to co jest w 4 czesci jest np doœÌ mroczne ale 14 latka raczej nie wystraszy, jeœli ktoœ to daje m³odszemu dziecku to jego sprawa :] na pewno Zakon feniksa nie jest dla 10 latków...
Android <3
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości