Co warto zobaczyĂŚ w TV...
: niedziela 17 kwie 2005, 15:03
Jako senior tego forum (tak, tak mam tutaj najwiêksz¹ liczbê postów, a tak w ogóle to do staroœci z szacunkiem przyjmijmy tezê ¿e zawsze mam racjê :devil2: ) pozwolê sobie za³o¿yÌ kolejny temat. Tym razem wyj¹tkowy. Otó¿ proponujê, aby ka¿da/ka¿dy z Was informowa³a/informowa³ w tym miejscu pozosta³ych uczestników o programach, czy filmach które warto lub wrêcz trzeba zobaczyÌ. Mo¿e byÌ to rozrywka, dokument, kultura etc. Od d³u¿szego czasu mamy w Polsce dostêp do kilkunastu polskojêzycznych programów. Czasami zdarza siê, ¿e jakaœ godna szczególnej uwagi propozycja niespodziewanie przesz³a nam obok nosa. Np mam lepsze lektury ni¿ czytanie ca³ego programu telewizyjnego, a czasami trudno polowaÌ z pilotem w d³oni na zapowiedzi kolejnych ciekawych propozycji. Dlatego te¿ sadzê, ze taki temat na pewno komuœ siê przyda. Nie chodzi mi tutaj o jakieœ k³ótnie etc. Po prostu chcia³bym, abyœmy wymieniali siê informacjami o dobrych programach.
A oto moja propozycja.
A oto moja propozycja.
S¹dzê, ¿e mimo póŸnej godziny warto zoabczyÌ ten film. Z kilku powodów - przede wszystkim jest to polska produkcja. Do tej pory polscy twórcy dokumentów pomijali problem transseksualistów. Wszystkie filmy puszczane w polskich stacjach zazwyczaj pochodzi³y z Wielkiej Brytanii lub USA. Równie ciekawy jest temat - wszak có¿ wiemy o takim zjawisku? Ilu z nas pos³uguje siê na codzieù jakimiœ stereotypami na temat transseksualizmu, ilu myli transseksualistów z transwestytami.By³em kobiet¹
pt. 22.04. godz.00.40 TVP1
Kacper urodzi³ siê jako dziewczynka, rodzice dali mu imiê Urszula. W jego przypadku jednak natura pope³ni³a b³¹d.
Da³a mu p³eÌ niezgodn¹ z jego psychik¹: by³ mê¿czyzn¹ uwiêzionym w kobiecym ciele. I bardzo pragn¹³ to zmieniÌ.
Rodzice nie akceptowali tej jego dojmuj¹cej potrzeby, uwa¿ali to za szaleùstwo, dziwactwo, nie chcieli nawet rozmawiaÌ na ten temat. Kacper czeka³. Jako doros³y ju¿ cz³owiek podj¹³ decyzjê o uporz¹dkowaniu swojego ¿ycia, zostania tym, kim siê naprawdê czu³. Podj¹³ starania o zmianê p³ci. Od 1999 do 2002 r. kamera rejestrowa³a kolejne etapy jego przemiany: od decyzji bieg³ego seksuologa pozwalaj¹cej na rozpoczêcie procedury prawnej i medycznej, poprzez kolejne operacje i formalnoœci urzêdowe.
Kacper jest inteligentny, elokwentny, wra¿liwy, ale jednoczeœnie zdeterminowany w swoich d¹¿eniach. Wiedzia³, ¿e udzia³ w filmie to wielkie ryzyko: po projekcji na pewno wielu ludzi bêdzie go rozpoznawa³o, mog¹ siê wyœmiewaÌ, zaczepiaÌ itp. Ale jednoczeœnie zdawa³ sobie sprawê, ¿e jeœli nie bêdzie siê porusza³o takich tematów publicznie, na zawsze pozostan¹ tabu. A on pragn¹³ je prze³amaÌ, "przetrzeÌ szlaki" podobnym mu ludziom.
Na oczach widzów Kacper, ju¿ po kuracji hormonalnej, przechodzi wiêc dwie (pierwsz¹ niezbyt udan¹) operacje usuniêcia piersi, a póŸniej tak¿e przydatków i wszczepienia protezy mêskich narz¹dów p³ciowych. Chocia¿ nie bêdzie móg³ mieÌ dzieci sp³odzonych naturaln¹ drog¹, owe mêskie atrybuty s¹ dla niego niezbêdnym warunkiem uznania siebie za mê¿czyznê. Pozytywna decyzja s¹du pozwala mu z kolei na otrzymanie dowodu osobistego ju¿ z mêskim imieniem. Dopiero gdy zakoùczy siê jego metamorfoza, bêdzie móg³ pójœÌ do ³ó¿ka ze swoj¹ dziewczyn¹, zacz¹Ì nowe ¿ycie. Po ostatnim zabiegu rozpiera go radoœÌ i energia. Uda³o siê. Spe³ni³o siê jego najwiêksze marzenie. Jest sob¹.
Film dokumentalny, 27 min, Polska 2004
Scenariusz i reÂżyseria: Lidia Kazen
ZdjĂŞcia: Marek PrzĂŞczek
Muzyka: Krzysztof Suchodolski