Wiktory 2006: najwiĂŞcej nominacji dla Tomasza Lisa
Dopiero 3 czerwca, bez transmisji na Âżywo, ale bardziej demokratycznie z relacjami w trzech stacjach, odbĂŞdÂą siĂŞ Wiktory 2006. Nagrody wrĂŞczaĂŚ bĂŞdÂą m.in. prezes TVP, Nina Terentiew i BoÂżena Walter.
To bêdzie ju¿ 27. gala plebiscytu na osobowoœci telewizyjnego ekranu, który w 1985 zosta³ wymyœlony przez Józefa Wêgrzyna. Jak dowiedzia³ siê portal Wirtualnemedia.pl w tym roku w najwiêkszej liczbie kategorii, bo a¿ w czterech z jedenastu nominowany jest Tomasz Lis. Po dwie nominacje otrzymali El¿bieta Jaworowicz, Jerzy Turek, Robert Kubica, Ilona £epkowska, Krzysztof Ibisz, a tak¿e dziennikarska para Tomasz Sekielski i Andrzej Morozowski. Pewne jest, ¿e specjalnego Super Wiktora przyznanego przez Kapitu³ê na wniosek TVP otrzyma Krzysztof Kolberger. Zwyciêzców we wszystkich kategoriach wy³oni Akademia Telewizyjna z³o¿ona z laureatów Wiktorów z lat poprzednich, zaœ o tym komu przypadnie Wiktor Publicznoœci zadecyduj¹ widzowie.
Gala odbĂŞdzie siĂŞ w tym roku nie w Teatrze Narodowym jak w latach poprzednich, ale w Hotelu Sofitel Victoria. Jak zapowiadajÂą organizatorzy uroczystoœÌ ma mieĂŚ oryginalnÂą oprawĂŞ muzycznÂą. – To bĂŞdzie wieczĂłr skrzypcowy – mĂłwi JĂłzef WĂŞgrzyn, obecnie prezes organizujÂącej galĂŞ firmy Media Corporation. W czĂŞÂści artystycznej wystÂąpi Orkiestra „Sinfonia Viva” pod dyrekcjÂą Krzesimira DĂŞbskiego oraz laureaci Âświatowych konkursĂłw skrzypcowych: Mariusz Patyra i Agata Szymczewska. CeremoniĂŞ poprowadzi Maciej OrÂłoÂś. – To jedna osoba, ale duÂżo dookoÂła bĂŞdzie siĂŞ dziaÂło – zdradza tajemniczo WĂŞgrzyn.
Tego wszystkiego widzowie nie bêd¹ mogli jednak zobaczyÌ na ¿ywo, poniewa¿ gala po raz pierwszy od dziesiêciu lat nie bêdzie transmitowana bezpoœrednio na antenie Jedynki. Rezygnacjê z tej formy emisji TVP t³umaczy wieloma powodami. Jednym z nich jest spadaj¹ca od lat ogl¹dalnoœÌ gali. Jak wynika z danych AGB Nielsen Media Research w 2002 roku transmisja z wrêczenia Wiktorów przyci¹gnê³a przed ekrany niemal 7 mln widzów, zaœ w zesz³ym roku galê ogl¹da³o ju¿ tylko niewiele ponad 4 mln osób, mimo umiejscowienia programu w najlepszym czasie antenowym, bo tu¿ po 20.00.
- Ta tendencja spadkowa nie mogÂła pozostaĂŚ bez wpÂływu na strategiĂŞ wizerunkowo-marketingowÂą Telewizji Polskiej i na decyzjĂŞ o ograniczeniu emisji WiktorĂłw – mĂłwi nam Aneta Wrona, rzecznik prasowa TVP.
Innym powodem, ktĂłry podaje TVP jest zorganizowanie gali dopiero w czerwcu, podczas gdy, w poprzednich latach odbywaÂła siĂŞ ona w marcu bÂądÂź kwietniu. - To bardzo póŸno jak na imprezĂŞ - plebiscyt, ktĂłrego celem jest podsumowanie wynikĂłw roku poprzedniego. Na ogó³ tego rodzaju plebiscyty majÂą sens znacznie wczeÂśniej, najpóŸniej pod koniec pierwszego kwartaÂłu roku nastĂŞpnego – tÂłumaczy Wrona i dodaje, Âże przy tak pó¿nej emisji „emocje widzĂłw opadajÂą i nie przeÂżywajÂą oni tak Âżywo wynikĂłw plebiscytu”.
Nieco inaczej caÂła sytuacjĂŞ widzi jednak sam twĂłrca WiktorĂłw. Jak mĂłwi nam JĂłzef WĂŞgrzyn, jego firma przystÂąpiÂła do przygotowywania gali bardzo wczeÂśnie, zaÂś porozumienie z TVP w sprawie transmisji zostaÂło podpisane, gdy wicedyrektorem Jedynki byÂł jeszcze JarosÂław Grzelak, obecnie szef Agencji Informacji w TVP – Potem wszystko siĂŞ zmieniÂło, odpowiedzialne osoby przestawaÂły pracowaĂŚ, potem wracaÂły, pojawiaÂły siĂŞ nowe, kaÂżdy miaÂł inne koncepcje – tÂłumaczy WĂŞgrzyn - Jak moÂże funkcjonowaĂŚ nadawca, szczegĂłlnie publiczny, gdy nie ma decyzyjnoÂści, bo ze wzglĂŞdĂłw politycznych coÂś siĂŞ zmienia? – pyta dr Krystyna Doktorowicz, medioznawca z Uniwersytetu ÂŚlÂąskiego.
Ostatecznie, aby wybrn¹Ì z tej sytuacji i nie opóŸniaĂŚ dalej ceremonii wrĂŞczenia WiktorĂłw, organizator zdecydowaÂł, Âże Âżadna ze stacji nie bĂŞdzie mieĂŚ praw do transmisji na Âżywo, a galĂŞ rejestrowaĂŚ bĂŞdÂą kamery trzech czoÂłowych telewizji - TVP, Polsatu i TVN. KaÂżda z nich bĂŞdzie mogÂła takÂże nadaĂŚ wÂłasne relacje z uroczystoÂści, zaÂś wÂśrĂłd wrĂŞczajÂących Wiktory bĂŞdzie nie tylko prezes TVP Andrzej UrbaĂąski, ale takÂże dyrektor programowa Polsatu Nina Terentiew czy BoÂżena Walter. - KiedyÂś w przeszÂłoÂści jak tak byÂło, wiĂŞksza byÂła obecnoœÌ WiktorĂłw w mediach, bo nikt nie wyprzedzaÂł transmisjÂą na Âżywo – mĂłwi nam Wegrzyn.
Publiczna Jedynka nada 25 - minutowy reportaÂż z gali, ktĂłry pokazany zostanie w ÂśrodĂŞ 6 czerwca, jednak w nienajlepszym czasie antenowym, bo o godz. 15:35. - JeÂśli bĂŞdzie w telewizji publicznej retransmisja czy skrĂłt w ÂśrodĂŞ o takiej porze, to lepiej Âżeby go w ogĂłle nie byÂło - uwaÂża Krystyna Doktorowicz. Z kolei komercyjne stacje ograniczÂą siĂŞ prawdopodobnie jedynie do relacji z WiktorĂłw w dziennikach czy programach poÂświĂŞconych wydarzeniom kulturalnym i show businessowi jak nadawany w TVN „Co za tydzieĂą”.
JĂłzef WĂŞgrzyn zaznacza, Âże chciaÂłby, aby zastosowane w tym roku rozwiÂązanie funkcjonowaÂło takÂże w przyszÂłoÂści. – MogÂłaby powstaĂŚ taka fundacja np. przy Akademii WiktorĂłw, ktĂłra organizowaÂłaby ceremoniĂŞ wrĂŞczenia nagrĂłd, zaÂś telewizje albo kupowaÂłyby transmisje albo retransmitowaÂły czy zamieszczaÂły relacje z gali - mĂłwi Wegrzyn. - Najlepszy jest skrĂłt transmisji. Wtedy kaÂżda stacja bĂŞdzie promowaÂła swoich ludzi, ktĂłrzy otrzymajÂą tam nagrody – wtĂłruje mu Doktorowicz.
Dla Telewizji Polskiej relacja z WiktorĂłw nie jest aÂż tak istotna, poniewaÂż ta stacja ma w swojej ofercie bardzo wiele innych podobnych imprez. – W styczniu transmitowaliÂśmy galĂŞ Telekamer, w marcu - galĂŞ Polskich Or³ów, w poÂłowie kwietnia relacjonowaliÂśmy Fryderyki. WÂśrĂłd imprez, ktĂłre TVP zamierza nadal pilotowaĂŚ, jest rĂłwnieÂż Festiwal Polskiego Filmu Fabularnego w Gdyni – wylicza Aneta Wrona.
- Mamy w Polsce nadmiar tego typu nagrĂłd, gali w porĂłwnaniu do autentycznych osiÂągniĂŞĂŚ w dziedzinie kultury, sztuki czy twĂłrczoÂści telewizyjnej – uwaÂża Krystyna Doktorowicz. Jednak jej zdaniem Wiktory sÂą waÂżne i dla Âśrodowiska mediĂłw i dla widzĂłw, ktĂłrzy swoich faworytĂłw wybierajÂą w plebiscycie Wiktora PublicznoÂści. - Wiktory bardziej pociÂągajÂą publicznoœÌ niÂż nagrody filmowe. Postacie telewizyjne sÂą wbrew pozorom znacznie bliÂższe widzom niÂż aktorzy czy reÂżyserzy – konkluduje.
Nominowani do WiktorĂłw i SuperwiktorĂłw 2006
Najpopularniejszy polityk
Zbigniew Ziobro, Kazimierz Marcinkiewicz, RadosÂław Sikorski
NajwyÂżej ceniony komentator lub publicysta
ElÂżbieta Jaworowicz, Bogdan Rymanowski, Dorota Gawryluk, Krzysztof SkowroĂąski, Tomasz Lis
Najpopularniejszy aktor telewizyjny
Piotr Adamczyk, Borys Szyc, MaÂłgorzata KoÂżuchowska, Joanna Brodzik, Jerzy Turek
Gwiazda piosenki i estrady
Piotr Rubik, Katarzyna Cerekwicka, Anna DÂąbrowska
Najlepszy prezenter TV
JarosÂław Kret, Kamil Durczok, Maciej OrÂłoÂś, JarosÂław GugaÂła, Hanna Smoktunowicz
TwĂłrca najlepszego programu telewizyjnego
Ilona ÂŁepkowska, Tomasz Sekielski i Andrzej Mrozowski, Jacek ÂŻakowski i Piotr Najsztub, Tomasz Lis, Leszek KumaĂąski
OsobowoœÌ telewizyjna
ElÂżbieta Jaworowicz, Jerzy Bralczyk, Szymon Majewski, Tomasz Lis, Wojciech Mann
NajwiĂŞksze odkrycie telewizyjne
Robert Kubica, Krzysztof Ziemiec, Grzegorz Miecugow i Tomasz Sianecki, PaweÂł MaÂłaszyĂąski, Katarzyna Cichopek
Najpopularniejszy sportowiec
Otylia JĂŞdrzejczak, Adam MaÂłysz, DruÂżyna polskich siatkarzy, Robert Kubica
Wiktor publicznoÂści
Robert Janowski, Agnieszka Dygant, Krzysztof Ibisz, Tomasz Sekielski i Andrzej Mrozowski
Superwiktory
Ilona ÂŁepkowska i Tadeusz Lampka, Jerzy Maksymiuk, Jerzy Turek, ,Edward Miszczak, StanisÂław Tym, Andrzej Grabowski, Krzysztof Ibisz, Tomasz Lis, Alicja Resich - ModliĂąska
Krzysztof Kolberger – Superwiktor Specjalny przyznany przez Kapitu³ê na wniosek TVP.
ÂŁepkowskiej dali nominacje aby juÂż jednÂą kategorie wygraÂła TVP Cichopek odkryciem toku dobre, Pewno Lis wygra teÂż nagrode 
MAM nadzieje zĂŞ TVN wygra wszystko 