TVN Religia kontra telewizja Trwam
KanaÂł tematyczny telewizji TVN poÂświĂŞcony religii wystartuje 15 wrzeÂśnia. TydzieĂą wczeÂśniej program, znany na razie pod roboczÂą nazwÂą TVN Religia, rozpocznie prĂłbnÂą emisjĂŞ wewnĂŞtrznÂą.
Jak nieoficjalnie dowiedziaÂła siĂŞ "Rzeczpospolita" program ten wzbogaci ofertĂŞ "n" - satelitarnej platformy cyfrowej koncernu ITI.
- KanaÂł bĂŞdzie dostĂŞpny w bezpÂłatnym pakiecie - zapowiada Maciej Sojka, prezes ITI Neovision odpowiadajÂącej za platformĂŞ "n".
TVN Religia przygotowuje zespó³ kilkunastu osób, kierowany przez ks. Kaziemierza Sowê i publicystê Szymona Ho³owniê. Pocz¹tkowo bêdzie nadawany 16 godzin dziennie, póŸniej przez ca³¹ dobê. Wybrano ju¿ nazwê kana³u i jego logo, które maj¹ zostaÌ ujawnione w najbli¿szych dniach.
Twórcy nowego kana³u nie mówi¹ wprost o konkurowaniu z ojcem Tadeuszem Rydzykiem. Ale chc¹ robiÌ telewizjê ró¿ni¹c¹ siê od Trwam. TVN Religia ma pokazywaÌ wp³yw religii na ¿ycie cz³owieka nie tylko jako fenomen duchowy, ale te¿ spo³eczny i kulturowy. Na antenie znajdzie siê miejsce dla filmów fabularnych i seriali. Bêdzie te¿ transmisja niedzielnej mszy œwiêtej.
Jaka oferta TVN Religia?
Koncepcja kana³u powsta³a jesieni¹ ubieg³ego roku podczas rozmów ks. Kazimierza Sowy i Szymona Ho³owni z Mariuszem Walterem i kierownictwem ITI. Pocz¹tkowo mowa by³a o programie religijnym, okaza³o siê jednak, ¿e propozycji programowych jest znacznie wiêcej, a ITI dysponuje miejscem, w którym mo¿na by wiêkszoœÌ z nich zrealizowaÌ, tworz¹c osobny kana³ tematyczny na platformie cyfrowej n.
- KanaÂł religijny ma byĂŚ dostĂŞpny dla wszystkich uÂżytkownikĂłw platformy n, a niewykluczone takÂże, Âże bĂŞdzie dostĂŞpny w sieciach kablowych. Ten kanaÂł tematyczny ma byĂŚ "wartoÂściÂą dodanÂą", unikatowÂą ofertÂą programowÂą, ktĂłrej nie majÂą inne platformy cyfrowe - powiedziaÂł dla portalu Wirtualnemedia.pl ks. Kazimierz Sowa, szef stacji.
Nowa stacja ITI chce dotrzeĂŚ do wszystkich, ktĂłrych interesuje tematyka religijna - zwÂłaszcza do grupy 30-40-latkĂłw.
- Kana³ ma przygotowaÌ unikatowa ofertê programów ukazuj¹cych religiê jako zjawisko uniwersalne i jej wp³yw na ¿ycie cz³owieka, tak¿e w wymiarze kulturowym i spo³ecznym. Planujemy du¿o ró¿nych formatów programowych, które znane s¹ ju¿ na rynku telewizyjnym, ale to co nas wyró¿ni to ich treœÌ. Gwarantujemy, ¿e bêdzie to ciekawa propozycja, skierowana nie tylko do ludzi g³êboko wierz¹cych - doda³ dla Wirtualnemedia.pl ks. Kazimierz Sowa, szef stacji.
Ten nowy kana³ religijny nie bêdzie mia³ jednak charakteru informacyjnego, a tym bardziej rozrywkowego. Ma zawieraÌ programy dokumentalne, audycje interaktywne - podczas których widz bêdzie móg³ zadzwoniÌ do studia - programy podejmuj¹ce ró¿ne problemy, prezentuj¹ce dziedzictwo duchowe. Poprzez historiê i losy poszczególnych ludzi chcemy pokazaÌ szeroko rozumian¹ kulturê chrzeœcijaùsk¹.
Dla "weekendowego widza" chcemy ponadto stworzyĂŚ filmotekĂŞ dzieÂł podejmujÂących tematykĂŞ religijnÂą. Nie ma byĂŚ to kolejny zbiĂłr ekranizacji historii biblijnych. W naszej filmotece znajdzie siĂŞ miejsce dla filmĂłw takich jak "Pasja" Mela Gibsona, ale i dla "Ewangelii wg Mateusza" Pierre Paolo Pasoliniego. ZwrĂłciÂłem siĂŞ z proÂśbÂą do ks. Andrzeja Lutra, ktĂłry jest jednym z najwybitniejszych znawcĂłw tematyki religijnej w filmie, o przygotowanie listy wartoÂściowych obrazĂłw filmowych - powiedziaÂł ks. Kazimierz Sowa.
W telewizji religijnej grupy ITI planowane sÂą programy o charakterze poradnikowym, tworzone przez osoby Âświeckie, ale niektĂłre bĂŞdÂą teÂż prowadzone rĂłwnieÂż przez duchownych.
- Nie chciaÂłbym podawaĂŚ Âżadnych nazwisk, ale jestem przekonany, Âże jesieniÂą widzowie bĂŞdÂą mile zaskoczeni widzÂąc na ekranie znanych i cenionych dziennikarzy oraz duszpasterzy - dodaje dla portalu Wirtualnemedia.pl szef stacji.
Nowa telewizja ma w planach transmisjê niedzielnej Mszy œw. nadawanej z ró¿nych koœcio³ów z terenu ca³ej Polski.
- To bêdzie oferta dla osób, które z ró¿nych powodów nie mog¹ iœÌ na Eucharystiê - dla starszych, chorych, ale równie¿ dla tych, którzy maj¹ potrzebê pos³uchania dobrego kazania. Przy okazji chcemy pokazaÌ ró¿ne miejsca i ludzi, którzy je tworz¹. Ale najwiêksz¹ wartoœci¹ tego kana³u bêdzie pokazanie, ¿e wartoœciowym tematom i pog³êbionej dyskusji mo¿e towarzyszyÌ atrakcyjna formu³a programu - podkreœla ks. Kazimierz Sowa.
W planach sÂą takÂże programy edukacyjne.
- Nie maj¹ one zast¹piÌ czytania ksi¹¿ek czy lekcji religii, ale poprzez wyjaœnianie symboliki s³ów, przedmiotów, czy filmy dokumentalne pog³êbiaÌ wiedzê widza. Nie skupimy siê tylko na wierze katolickiej, ale przekazywaÌ bêdziemy wiedzê o innych religiach. Chcemy wejœÌ we wspó³pracê z zagranicznymi stacjami telewizyjnymi, np. francusk¹ KTO i w³osk¹ SAT2000, watykaùsk¹ CTV. Nie wykluczam siêgania po programy, które s¹ produkowane na rynku amerykaùskim i to zarówno w Ameryce Pó³nocnej, jak i Po³udniowej - mówi dla Wirtualnemedia.pl ks. Kazimierz Sowa.
Uruchomienie i produkcja stacji kosztuje 20 mln zÂł, Âśrodki finansowe zapewnia Grupa ITI.
Jaki jest cel powstania drugiej juÂż w Polsce telewizji religijnej?
- Celem jest pokazanie wspó³czesnemu cz³owiekowi jak wielk¹ wartoœci¹ jest religia i duchowy wymiar ¿ycia. Zatem ma to byÌ dzia³anie nastawione na pewien "po¿ytek dla ducha" - wyjaœnia nam ks. Kazimierz Sowa.