Szefowie portali Interia.pl, Onet.pl i Gazeta.pl wysÂłali list otwarty do marszaÂłkĂłw Sejmu JĂłzefa Oleksego i Senatu Longina Pastusiaka oraz do przewodniczÂącego sejmowej komisji infrastruktury Janusza PiechociĂąskiego.
Do tej pory, uÂżytkownik zakÂładajÂąc sobie konto poczty elektronicznej, moÂże to zrobiĂŚ, np. klikajÂąc w odpowiednim miejscu strony internetowej. Nie ma Âżadnych dodatkowych wymogĂłw formalnych. Inaczej jest w projekcie ustawy Prawo telekomunikacyjne w ksztaÂłcie proponowanym przez komisjĂŞ infrastruktury. ZnalazÂła siĂŞ tam klauzula uzaleÂżniajÂąca zaÂłoÂżenie konta od "ustalenia danych na podstawie dokumentu toÂżsamoÂści okazanego przez uÂżytkownika koĂącowego".
Umieszczenie takiego zapisu wymogÂło Ministerstwo Spraw WewnĂŞtrznych i Administracji. Chodzi o wprowadzenie obowiÂązkowej rejestracji telefonĂłw na kartĂŞ, co ma uÂłatwiĂŚ walkĂŞ z przestĂŞpcami i terroryzmem. Nie pomyÂślano jednak, Âże takie zapisy mogÂą uderzyĂŚ w polskie portale internetowe i w miliony uÂżytkownikĂłw kont - pisze "Gazeta Wyborcza".
Sygnatariusze listu obawiaj¹ siê, ¿e ci ostatni bêd¹ musieli przenieœÌ skrzynki pocztowe za granicê i zostan¹ przejêci przez dostawców zagranicznych, którzy nie s¹ poddani tak ostrym wymogom. "Ca³kowicie niezrozumia³¹ dla nas jest chêÌ potraktowania przez polskiego ustawodawcê us³ugi poczty elektronicznej na równi z us³ugami operatorów telefonii stacjonarnej i komórkowej" - czytamy w liœcie.
Ci ostatni maj¹ tysi¹ce punktów sprzeda¿y, a portale - nie. Trudno sobie wyobraziÌ internautów podró¿uj¹cych przez ca³¹ Polskê, by zarejestrowaÌ konto w g³ównej siedzibie portalu.
(Onet.pl)
Protestuj!
Oto Polska
