Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Dyskusje na temat informacyjnych kanałów TVN Warner Bros. Discovery.

Moderator: Łukasz

skorupa2006
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 236
Rejestracja: sobota 26 lip 2008, 23:21

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: skorupa2006 »

CNBC BIZNES z SAFE-MODE :ech: :ech: :evil: :shock:
sybic
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1968
Rejestracja: piątek 11 lis 2005, 18:57
Kontakt:

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: sybic »

michaek pisze:Pytanie tylko jaki efekt chcą uzyskać, skoro robią krok w tył cofając się do Safe-Mode'a...
To akurat proste. Teraz operatorzy np. kablówek, mogą sobie spokojnie wrócić do 4:3 stosując wykadrowanie.
Mój operator taki numer zrobił z TVN Meteo, o czym już pisałem.

michaek pisze:Powiem tylko tyle, że teraz belka na telewizorze 16:9 wygląda jak... :P I sprawia wrażenie jakby równie dobrze mogło jej nie być... :?
Tej belki to w ogóle mogło by nie być, bo tylko zasłania obraz...
Poza tym, to czy ktoś w ogóle coś czyta z tej belki?
Ja np. nie. Telewizja jest do oglądania, a nie do czytania. Jak chcę czytać to sięgam okiem do internetu.
Ale na tej belce, jeśli coś w ogóle mogłoby się coś na niej znaleźć, to informacja uprzedzająca o zmianie formatu.
Wtedy widzowie nie byli by tak zaskoczeni.

A na forum "TVN24 z lepszym obrazem" prawie wojna miedzy posiadaczami telewizorów panoramicznych, a starych CRT. Ci pierwsi zarzucają, że posiadacze starych telewizorów tkwią w epoce kamienia łupanego i że jeszcze nie kupili sobie nowych LCD, a przecież to dwie butelki wódki w miesiącu (nawet taki tekst widziałem) a ci drudzy, że ulegli jakiejś promocji w markecie i teraz nie wiedzą co z tym zrobić.
Ja się nie zaliczam ani do jednych, ani do drugich, bo TVN24 zasadniczo oglądam w komputerze, na analogowej karcie podłączonej do UPC. Oglądam to w okienku o rozdzielczości 720x576. Po zmianie formatu na 16:9 nic się nie zmieniło, wszak nadal mam to samo okienko i też w o rozmiarach 720x576 tyle, że z dwoma wielkim pasami.
Reasumując : po zmianie dostaje pasy i nic nie przekona mnie, że TVN24 nadaje z lepszym obrazem. Raczej z obciętym obrazem. Ktoś tu napisał, że wcześniej TVN24 nadawał w mniejszej rozdzielczości 544x676. Czyli w oprogramowaniu mojej karty szerokość obrazu z 544 była dociągana do 720, tak aby proporcje 4:3 były zachowane. Na podstawie analizy starego i nowego materiału, który z TVN24 zgrywam codziennie niestety nic takiego nie zauważyłem. No mooooooooże trochę, ale to raczej sugestia i nie rekompensuje mi to czarnych pasów, które miast tego dostaje.
Jest gorzej. Nie chodzi o jakość, bo ta jest bez mian, tylko o ilość informacji jaką otrzymuje, bo obraz jest oszwabiony.
Wysłałem tą opinię na wspomnianym forum, ale admin nie wiedzieć czemu tego nie przepuścił.
Cenzura, czy co?
skorupa2006
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 236
Rejestracja: sobota 26 lip 2008, 23:21

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: skorupa2006 »

Dzwoniłem do TVN24.
Pan powiedział mi że to tylko przejściowy półśrodek, gdyż kablówki nie zdążyły się dostosować. Powiedział że jak najszybciej chcą wrócić do normalnego 16/9 bez safe-mode, gdyż nadawanie tak jak teraz nie jest dla nich komfortowe i powiedział że sprawia problemy operatorom, realizatorom itp. Zapytałem też o TVN Style i Turbo - zbyt wiele szczegółów nie wiedział ale powiedział że przez chwilę były nadawane w 16/9 i na pewno to tylko kwestia czasu - nie długiego.
Wspomniał też że jesli chodzi o powrót do 4/3 nie ma mowy, już od dawna chcieli przejść na 16/9, długo to testowali i nie będą przez jakieś kablówki tego zmieniać. Czyli czekają aż operatorzy się dostosują i zaczną nadawać bez safe-mode. Jest to kwestia czasu... ile? Nie był w stanie powiedzieć oprócz: jak najszybciej. :brawa: :brawa: :D
sybic
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1968
Rejestracja: piątek 11 lis 2005, 18:57
Kontakt:

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: sybic »

No....
Teraz to TVN24 przegiął...
Albo kolega "Rurek" coś namieszał.
Ja rozumiem, reklamy ale bezpośredni przekaz z sejmu?

Cztery czarne pasy – czy to ma być ta nowa jakość?
Obrazek
Toż to śmiech na sali

A w TVP Info wszystko na całym ekranie
Obrazek
parametry zrzutu i obróbki w obu przypadkach takie same.
mbas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 04 sty 2009, 16:27

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: mbas »

Bardzo proszę o wytłumaczenie o co chodzi z tym safe-mode bo totalnie się na tym nie znam i nic nie rozumie. Z góry dziękuję.
sybic
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1968
Rejestracja: piątek 11 lis 2005, 18:57
Kontakt:

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: sybic »

Rzuć okiem na ten kadr 16:9
http://images44.fotosik.pl/77/dc18837d55cbd71e.jpg
Na nim wyraźnie widać, że wszystkie ważne informacje są w środku. Spokojnie można z tego wyciąć kadr 4:3.
To taki kompromis. Posiadacze 16:9 są zadowoleni (choć oni po otrzymaniu palca, chwytają od razu za całą dłoń i chcliby mieć wszsytko) i 4:3 też, bo można z tego wyciąć użyteczny kadr 4:3.
Mam nadzieję, że wyjaśniłem o co chodzi.
Marcin
Przyjaciel TVNFakty.pl
Przyjaciel TVNFakty.pl
Posty: 3923
Rejestracja: środa 07 lip 2004, 19:31

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: Marcin »

Przecież sejm jest filmowany sejmowymi kamerami 4:3 i wspólny obraz jest udostępniany nadawcom.
Niby jak mieli z tego wybrnąć?
skorupa2006
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 236
Rejestracja: sobota 26 lip 2008, 23:21

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: skorupa2006 »

Na szczęście rozmawiałem dziś z dwoma technikami TVN24 i powiedzieli że tylko na kilka dni tak będzie i jeszcze najprawdopodobniej w tym tygodniu wszystko wróci do normy czyli tak jak było w poniedziałek i wtorek. Dodał też że Style i Turbo też będą w 16/9.
sybic
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1968
Rejestracja: piątek 11 lis 2005, 18:57
Kontakt:

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: sybic »

Marcin pisze:Przecież sejm jest filmowany sejmowymi kamerami 4:3 i wspólny obraz jest udostępniany nadawcom.
Niby jak mieli z tego wybrnąć?
Nie wiem, nie orientuje się, zarobiony jestem.... ;)
To ich problem, nie mój. Obraz można kompromisowo wykadrować, lub całkowicie zmienic tryb na 4:3, to siechyba da zrobić. Ponadto Miecugow w SK, kiedyś wspominał, że w sejmie mają swoje kamery, ale jeśli tak nie jest to można zadać pytanie - po co wprowadzać 16:9 skoro sprzęt jest jeszcze do tego przygotowany?
Bywa, że relacje z sejmu stanowią podstawę ramówki dnia na żywo w TVN24. Oglądanie czegoś takiego z pasami ze wszystkich stron nie należy do przyjemności.
D00
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 289
Rejestracja: niedziela 21 paź 2007, 19:54
Lokalizacja: Tychy
Kontakt:

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: D00 »

Marcin pisze:Przecież sejm jest filmowany sejmowymi kamerami 4:3 i wspólny obraz jest udostępniany nadawcom.
Niby jak mieli z tego wybrnąć?
Polsat News jakoś transmituje bez pasów...

Dwa wyjścia: zrobić zbliżenie i uciąć kawałek obrazu lub rozciągnąć do 16:9
cmabb
Początkujący
Początkujący
Posty: 64
Rejestracja: środa 03 wrz 2008, 21:08

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: cmabb »

Albo podłożyć pod jakieś tło - zazwyczaj tak się robi jeżeli nie chce się oglądać obrazu 16/9 z dziurami po bokach, jest to normalne rozwiązanie praktykowane niemal na całym świecie:
Obrazek
Prawda, że to o wiele lepiej wygląda? A co do sejmu... są to relacje na żywo i takie sztuczne kadrowanie i powiększanie do 4/3 mogło by źle wyglądać. Inaczej sprawa wygląda jak montujesz materiał i bawisz się ujęcie po ujęcie w dopasowanie do odpowiedniego formatu, a co innego jak musisz transmitować relację jeszcze z nie swoich kamer i nie swoich kamerzystów.
Obrazek
piotrek888
Fan Forum
Fan Forum
Posty: 2727
Rejestracja: wtorek 23 sty 2007, 08:23
Kontakt:

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: piotrek888 »

Przez kilka minut było tło ze zdjęciem sejmu po 16 je usunięto.
mbas
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 9
Rejestracja: niedziela 04 sty 2009, 16:27

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: mbas »

U mnie paski były tylko z boku bo obraz jest rozciągnięty w pionie na cały ekran. Może piszę coś oczywistego ale dalej za bardzo nie rozumie jaki obraz emituje tvn24 a jak jest edytowany przez moją kablówkę...
sybic
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 1968
Rejestracja: piątek 11 lis 2005, 18:57
Kontakt:

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: sybic »

mbas pisze:U mnie paski były tylko z boku bo obraz jest rozciągnięty w pionie na cały ekran. Może piszę coś oczywistego ale dalej za bardzo nie rozumie jaki obraz emituje tvn24 a jak jest edytowany przez moją kablówkę...
TVN24 powinien dawać sygnał zgodnie z obowiązującym standardem, a cały czas u nas obowiązuje PAL 720x576 i wynikające z tego proporcje 4:3. Prawdę mówiąc trochę się zdziwiłem, po tym co napisał skorupa2006 że przedtem nadawano z rozdzielczością 544x576. Toż to nic innego jak nie wykorzystanie 'mocy'. Dlaczego tak przekazywane są programy w 4:3 to nie wiem, ale moja wiedza o telewizji skończyła się jaką otrzymałem ze szkoły, którą kończyłem w czasie gdy obowiązywał u nas Secam ;)
Format 16:9 jest tworem sztucznym. Umówiono się, że panoramę będzie się wciskać w format 4:3, a gdy się będzie oglądać to się go rozszerzy i się wyrówna. Małe oszustwo. Ten patent zastosowano już dawno temu w technice filmowej. Zdaje się Panavision zapisywał panoramę 1:2,65 na taśmie 35 mm. Potem na projektorze to się rozszerzało i było OK. Tez oszustwo, ale nie do końca, bo tasma filmowa ma dużą rozdzielczość.
Jeśli masz stary telewizor, który nic nie wie jeszcze o protezie zwanej 16:9 to obraz winien być na całym ekranie, rozciągnięty góra, dół. Czyli postacie są chude.
Jeśli masz troszkę nowszy CRT, to ten może rozpoznać 16:9 i dokona zabiegu ściśnięcia, pozostawiając czarne pasy. I teraz pytanie do fachowców – skąd telewizor wie, że jest 16:9?
Z teorii wiem, że w sygnale wizyjnym jest 626 linii, a wykorzystanych jest 576. Niewykorzystanie linie, podczas ustalania standardu TV postanowiono zostawić sobie na zapas, na przyszłość. W tych liniach szła potem telegazeta i podejrzewam, że tu gdzieś zapisane jest info o tym, czy 16:9 czy też nie. Czyli czy nalezy dokonac zabiegu ściśnięcia, czy też nie. Ole to tylko domysły...
Może ktoś mnie poprawić?
Operator kablówki może jeszcze zrobić kadr z 16:9 i u mnie tak jest, ale na TVN Meteo.
Niech moja odpowiedź będzie zachętą to pociągnięcia tematu technicznego, bo jestem trochę do tyłu, a chętnie bym się dowiedział czegoś więcej.

Wiem, ze jeśli coś pomieszałem, to zaraz szybko ktoś mnie poprawi ;)
skorupa2006
Czasem tu wpada
Czasem tu wpada
Posty: 236
Rejestracja: sobota 26 lip 2008, 23:21

Re: Oprawa graficzna i dźwiękowa TVN24

Post autor: skorupa2006 »

@sybic : To co napisałeś to czysta prawda :)
Niestety PAL nie zakładał przekazu 16/9. Dorobiono go - sztucznie. A TVN24 był nadawany w niepełnym PAL-u czyli w 544x576.
Rano tak też zaczęli nadawać w 16/9 co skutkowało "mydłem" i tragiczną jakością. Około godz. 12 poprawiono to dając pełny PAL.

A teraz w studio robią testy kadrowania - a stół podświetlony jest na czerwono :lol:
EDIT: Już koniec. Tak to wyglądało Obrazek
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości